Bedste mandolinjern 2026
Vi har sammenlignet 40 mandolinjern til køkkenet på klinge, skivetykkelse, håndbeskyttelse og stabilitet og vejet godt 47.000 anmeldelser og fire resultater fra uafhængige eksperttests ind. Bedst samlet, Bedste køb og Bedst blandt japanske mandolinjern er Benriner Mandolin 64 mm, mens De Buyer La Mandoline Swing Plus er Bedst med håndbeskyttelse, Zyliss Easy Control er Bedst til julienne, og Dreamfarm Nocutu er Bedste budgetvalg.
Butikker betaler os, når du klikker videre, aldrig for en plads på listen. Alle 40 regnes ud på samme måde. Sådan tjener vi penge
-
Bedst samlet Bedste køb Benriner Mandolin 64 mmHvilke-score 9,4 af 10Vi vejer anmeldelser, specifikationer og pris sammen for alle modeller i kategorien. 10 er bedst.Sådan regner vifra 360 kr Fås hos 4 butikker
-
Styrke: skiveskæring Benriner SuperHvilke-score 8,9 af 10Vi vejer anmeldelser, specifikationer og pris sammen for alle modeller i kategorien. 10 er bedst.Sådan regner vifra 549 kr Fås hos 5 butikker
-
Bedst med håndbeskyttelse De Buyer La Mandoline Swing PlusHvilke-score 8,8 af 10Vi vejer anmeldelser, specifikationer og pris sammen for alle modeller i kategorien. 10 er bedst.Sådan regner vifra 675 kr Fås hos 9 butikker
-
Styrke: garanti GEFU VioliHvilke-score 8,5 af 10Vi vejer anmeldelser, specifikationer og pris sammen for alle modeller i kategorien. 10 er bedst.Sådan regner vifra 179 kr Fås hos 6 butikker
-
Styrke: skiveskæring Benriner JumboHvilke-score 8,3 af 10Vi vejer anmeldelser, specifikationer og pris sammen for alle modeller i kategorien. 10 er bedst.Sådan regner vifra 499 kr Fås hos 5 butikker
-
Styrke: sikkerhed Dreamfarm NocutuHvilke-score 8,3 af 10Vi vejer anmeldelser, specifikationer og pris sammen for alle modeller i kategorien. 10 er bedst.Sådan regner vifra 119 kr Fås hos 9 butikker
-
Bedst til julienne Zyliss Easy Control håndholdt mandolinjernHvilke-score 8,2 af 10Vi vejer anmeldelser, specifikationer og pris sammen for alle modeller i kategorien. 10 er bedst.Sådan regner vifra 399 kr
-
Mest populær OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0Hvilke-score 8,0 af 10Vi vejer anmeldelser, specifikationer og pris sammen for alle modeller i kategorien. 10 er bedst.Sådan regner vifra 472 kr Fås hos 14 butikker
Hurtigt valg
Bedst til dit behov
Vinderen for hvert behov blandt alle de modeller, vi har sammenlignet, ikke kun toplisten.
Benriner Mandolin 64 mm
Tyndeste skive 0,5 mm · Klingemateriale Japansk stål
1. Benriner Mandolin 64 mm
Snitbedømmelse 4,6 af 5Baseret på 4.957 anmeldelser.
Benriner Mandolin 64 mm er Bedst samlet, Bedste køb og Bedst blandt japanske mandolinjern. Klingen af japansk stål var den skarpeste i testene, og den trinløse indstilling fra 0,5 til 5 mm giver fuld score for den tyndeste skive. Den eneste eksperttest giver et højt resultat, og snitkarakteren 4,6 af 5 fra knap 5.000 anmeldelser er blandt de bedste i anmeldelserne.
Det ligger i øvre mellemklasse, står ikke på egne ben og skal vaskes i hånden. Håndbeskyttelsen er en enkel fingerholder, og testene fandt, at de fleste enkle holdere slipper grøntsagen, før den er brugt op, så brug en skærehandske. Klingen er kun 64 mm bred, så store kartofler og auberginer skal deles først, og vil du have en holder, der dækker hånden, er Swing Plus valget.
Pris hos 4 butikker Opdateret i dag
-
KitchenOne
Laveste pris
360 kr
(åbner i en ny fane)
-
YesChef
379 kr
(åbner i en ny fane)
-
KitchenShop
559 kr
(åbner i en ny fane)
Benriner Mandolin 64 mm
Alle 4 priser
Opdateret i dag. Laveste pris først, kun butikker, der har den på lager.
Styrker og svagheder
Stregen er gennemsnittet for de 23 højest rangerede af 40. Klik på en række for at se, hvad scoren bygger på.
Benriner Mandolin 64 mm
Skiveskæring 8,7
Hvor tynde og hvor tykke skiver det klarer, og hvor fint du kan indstille tykkelsen. I testene er det den tyndeste indstilling, der skiller mest: de bedste skærer under en millimeter, de dårligste begynder ved en til to. Trinløs indstilling eller tætte trin gør, at du rammer den rigtige tykkelse.
Blandt alle 40 mandolinjern 5:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Tyndeste skive: 0,5 mm Fuld score ved 0,5 mm eller lavere | 10,0 | 44 % | |
| Tykkeste skive: 5 mm Skala 3–8 mm | 4,0 | 22 % | |
| Indstilling: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 8,7 |
Benriner Mandolin 64 mm
Sikkerhed 4,0
Hvor godt fingrene beskyttes. De fleste skader opstår, når grøntsagen bliver kort, og hånden kommer tæt på klingen. En holder, der dækker hånden og holder på maden helt til det sidste, eller en lukket påfyldningsskakt beskytter bedst. Skærehandsker i pakken tæller næsten lige så højt, fordi de beskyttede i alle test. Indbyggede julienneklinger slipper du for at røre ved, når du skifter klinge.
Blandt alle 40 mandolinjern 15:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Håndbeskyttelse: 4 Fuld score fra 10 | 4,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 4,0 |
Benriner Mandolin 64 mm
Klinge 8,5
Hvilken slags klinge det har. En lige eller skrå klinge skærer mere jævnt og lettere gennem hårde rodfrugter end en V-klinge, som kræver mere kraft. Japansk stål var skarpest i testene, og en skarp klinge er også mere sikker, fordi du ikke behøver at trykke.
Blandt alle 40 mandolinjern 4:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Klingeform: Ukendt Tæller som 7 | 7,0 | 50 % | |
| Klingemateriale: Japansk stål Bedste mulighed | 10,0 | 50 % | |
| Vægtet gennemsnit | 8,5 |
Benriner Mandolin 64 mm
Stabilitet 7,0
Om mandolinjernet står stabilt, mens du skærer. Egne ben giver det bedste greb, og gummifødder hjælper et mandolinjern, du læner mod skærebrættet eller holder over en skål. Et mandolinjern, der glider, giver ujævne skiver og øger risikoen for, at du skærer dig.
Blandt alle 40 mandolinjern 11:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Stabilitet: 7 Fuld score fra 10 | 7,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 7,0 |
Benriner Mandolin 64 mm
Snittyper 0,0
Om det kan skære julienne (tynde stave til salat og wok) og bølgede skiver uden ekstra tilbehør.
Blandt alle 40 mandolinjern 13:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Julienne: Nej | 0,0 | 67 % | |
| Bølgesnit: Nej | 0,0 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 0,0 |
Benriner Mandolin 64 mm
Garanti 4,0
Hvor længe producenten lover, at den holder, ud over de to års reklamationsret, loven allerede giver.
Blandt alle 40 mandolinjern 7:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Garanti: Ukendt Tæller som 2 år | 4,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 4,0 |
Benriner Mandolin 64 mm
Eksperttests 7,6
Resultater fra uafhængige eksperttests. Hver test sammenlignes med samme testers øvrige resultater, så forskellige karakterskalaer vejer lige meget.
Blandt alle 40 mandolinjern 3:e af 40
Benriner Mandolin 64 mm
Valuta for pengene 8,5
Hvor meget du får for pengene sammenlignet med andre mandolinjern i samme prisklasse. 5 er som forventet for prisen, højere betyder mere for pengene.
Blandt alle 38 mandolinjern Bedst af 38
Hvilke-score
Sådan sætter vi scoren
Scoren sammenligner Benriner Mandolin 64 mm med alle 40 mandolinjern, vi har analyseret. Først ydeevne, derefter vejes prisen ind.
Ydeevnen vejes sammen
- Anmeldelser 45 %
- Eksperttests 20 %
- Skiveskæring 9 %
- Sikkerhed 9 %
- Klinge 6 %
- Stabilitet 5 %
- Snittyper 3 %
- Garanti 3 %
- Hver delscore regnes ud fra specifikationer, anmeldelser og uafhængige tests, på samme måde for alle modeller.
- Derefter vejes prisen ind. En model, der koster dobbelt så meget, skal præstere klart bedre for at få samme score. Vi regner med den typiske pris den seneste måned, så kortvarige kampagner ikke flytter scoren.
- Alt regnes om hver nat, når priser, anmeldelser og nye modeller kommer ind.
Godt
- Japansk stål, trinløst fra 0,5 mm
- 4,6 af 5, blandt de bedste
- Bedste køb, højt testresultat
Mindre godt
- Enkel holder, køb en skærehandske
- Smal klinge på 64 mm, håndvask
Specifikationer
Skiveskæring
- Tyndeste skive
- 0,5 mm
- Tykkeste skive
- 5 mm
Klinge
- Klingemateriale
- Japansk stål
Snittyper
- Julienne
- Nej
- Bølgesnit
- Nej
Øvrigt
- Trinløs tykkelse
- Ja
- Indbyggede julienneklinger
- Nej
- Håndbeskyttelse
- Enkel
- Skærehandske
- Nej
- Står selv
- Nej
- Skridsikker
- Ja
- Tåler opvaskemaskine
- Nej
- Længde
- 32,5 cm
- Vægt
- 310 g
2. Benriner Super
Snitbedømmelse 4,4 af 5Baseret på 467 anmeldelser.
Benriner Super er nummer to i listen, en bredere udgave af Mandolin 64 mm med en 95 mm bred, skrå klinge af japansk stål. Trinløs indstilling fra 0,5 til 8 mm giver fuld score i skiveskæring, og klingen får også fuld score. Den eneste eksperttest giver et af de bedste resultater i kategorien, og snitkarakteren er 4,4 af 5 fra knap 500 anmeldelser.
Det ligger i topklassen og har samme enkle holder som Mandolin 64 mm, så køb en skærehandske. Der er ingen indbygget julienne, det står ikke på egne ben, og det skal vaskes i hånden. Skærer du hele kartofler og løg, er det her valget frem for 64 mm, og vil du have fuld håndbeskyttelse, er Swing Plus valget.
Pris hos 5 butikker Opdateret i dag
-
KitchenOne
Laveste pris
549 kr
(åbner i en ny fane)
-
Pizzafredag
549 kr
(åbner i en ny fane)
-
YesChef
599 kr
(åbner i en ny fane)
Benriner Super
Alle 5 priser
Opdateret i dag. Laveste pris først, kun butikker, der har den på lager.
Styrker og svagheder
Stregen er gennemsnittet for de 23 højest rangerede af 40. Klik på en række for at se, hvad scoren bygger på.
Benriner Super
Skiveskæring 10,0
Hvor tynde og hvor tykke skiver det klarer, og hvor fint du kan indstille tykkelsen. I testene er det den tyndeste indstilling, der skiller mest: de bedste skærer under en millimeter, de dårligste begynder ved en til to. Trinløs indstilling eller tætte trin gør, at du rammer den rigtige tykkelse.
Blandt alle 40 mandolinjern Delt førsteplads af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Tyndeste skive: 0,5 mm Fuld score ved 0,5 mm eller lavere | 10,0 | 44 % | |
| Tykkeste skive: 8 mm Fuld score fra 8 mm | 10,0 | 22 % | |
| Indstilling: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 10,0 |
Benriner Super
Sikkerhed 4,0
Hvor godt fingrene beskyttes. De fleste skader opstår, når grøntsagen bliver kort, og hånden kommer tæt på klingen. En holder, der dækker hånden og holder på maden helt til det sidste, eller en lukket påfyldningsskakt beskytter bedst. Skærehandsker i pakken tæller næsten lige så højt, fordi de beskyttede i alle test. Indbyggede julienneklinger slipper du for at røre ved, når du skifter klinge.
Blandt alle 40 mandolinjern 15:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Håndbeskyttelse: 4 Fuld score fra 10 | 4,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 4,0 |
Benriner Super
Klinge 10,0
Hvilken slags klinge det har. En lige eller skrå klinge skærer mere jævnt og lettere gennem hårde rodfrugter end en V-klinge, som kræver mere kraft. Japansk stål var skarpest i testene, og en skarp klinge er også mere sikker, fordi du ikke behøver at trykke.
Blandt alle 40 mandolinjern Delt førsteplads af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Klingeform: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 50 % | |
| Klingemateriale: Japansk stål Bedste mulighed | 10,0 | 50 % | |
| Vægtet gennemsnit | 10,0 |
Benriner Super
Stabilitet 7,0
Om mandolinjernet står stabilt, mens du skærer. Egne ben giver det bedste greb, og gummifødder hjælper et mandolinjern, du læner mod skærebrættet eller holder over en skål. Et mandolinjern, der glider, giver ujævne skiver og øger risikoen for, at du skærer dig.
Blandt alle 40 mandolinjern 11:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Stabilitet: 7 Fuld score fra 10 | 7,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 7,0 |
Benriner Super
Snittyper 0,0
Om det kan skære julienne (tynde stave til salat og wok) og bølgede skiver uden ekstra tilbehør.
Blandt alle 40 mandolinjern 13:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Julienne: Nej | 0,0 | 67 % | |
| Bølgesnit: Nej | 0,0 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 0,0 |
Benriner Super
Garanti 4,0
Hvor længe producenten lover, at den holder, ud over de to års reklamationsret, loven allerede giver.
Blandt alle 40 mandolinjern 7:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Garanti: Ukendt Tæller som 2 år | 4,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 4,0 |
Benriner Super
Eksperttests 7,9
Resultater fra uafhængige eksperttests. Hver test sammenlignes med samme testers øvrige resultater, så forskellige karakterskalaer vejer lige meget.
Blandt alle 40 mandolinjern 2:a af 40
Benriner Super
Valuta for pengene 7,2
Hvor meget du får for pengene sammenlignet med andre mandolinjern i samme prisklasse. 5 er som forventet for prisen, højere betyder mere for pengene.
Blandt alle 38 mandolinjern 2:a af 38
Hvilke-score
Sådan sætter vi scoren
Scoren sammenligner Benriner Super med alle 40 mandolinjern, vi har analyseret. Først ydeevne, derefter vejes prisen ind.
Ydeevnen vejes sammen
- Anmeldelser 45 %
- Eksperttests 20 %
- Skiveskæring 9 %
- Sikkerhed 9 %
- Klinge 6 %
- Stabilitet 5 %
- Snittyper 3 %
- Garanti 3 %
- Hver delscore regnes ud fra specifikationer, anmeldelser og uafhængige tests, på samme måde for alle modeller.
- Derefter vejes prisen ind. En model, der koster dobbelt så meget, skal præstere klart bedre for at få samme score. Vi regner med den typiske pris den seneste måned, så kortvarige kampagner ikke flytter scoren.
- Alt regnes om hver nat, når priser, anmeldelser og nye modeller kommer ind.
Godt
- Fuld score i skiveskæring, 0,5 til 8 mm
- Skrå klinge af japansk stål
- Højt testresultat, 95 mm bred klinge
Mindre godt
- Enkel holder, køb en skærehandske
- Ingen indbygget julienne, håndvask
Specifikationer
Skiveskæring
- Tyndeste skive
- 0,5 mm
- Tykkeste skive
- 8 mm
Klinge
- Klingemateriale
- Japansk stål
Snittyper
- Julienne
- Nej
- Bølgesnit
- Nej
Øvrigt
- Klinge
- Skrå
- Trinløs tykkelse
- Ja
- Indbyggede julienneklinger
- Nej
- Håndbeskyttelse
- Enkel
- Skærehandske
- Nej
- Står selv
- Nej
- Skridsikker
- Ja
- Tåler opvaskemaskine
- Nej
- Længde
- 34,5 cm
- Vægt
- 453 g
3. De Buyer La Mandoline Swing Plus
Snitbedømmelse 4,3 af 5Baseret på 268 anmeldelser.
La Mandoline Swing Plus er nummer tre i listen og Bedst med håndbeskyttelse. En slæde med fjeder holder grøntsagen og dækker hånden, og det står på egne ben, så det får fuld score i både sikkerhed og stabilitet. Den lige klinge og 20 trin fra 0,5 til 10 mm giver fuld score i skiveskæring, og bølgesnit er med.
Det har ingen offentlig eksperttest endnu, og snitkarakteren er 4,3 af 5 fra knap 300 anmeldelser. Klingen er af rustfrit stål, der er ingen indbygget julienne, og med 44,5 cm og godt 1 kg er det længst i listen. Det ligger i topklassen, og vil du have en klinge af japansk stål for færre penge, er Benriner Mandolin 64 mm valget.
Pris hos 9 butikker Opdateret i dag
-
CS MEGASTORE
Laveste pris
675 kr
(åbner i en ny fane)
-
KitchenOne
679 kr
(åbner i en ny fane)
-
avXperten
729 kr
(åbner i en ny fane)
De Buyer La Mandoline Swing Plus
Alle 9 priser
Opdateret i dag. Laveste pris først, kun butikker, der har den på lager.
-
CS MEGASTORE
Laveste pris
675 kr
(åbner i en ny fane)
-
KitchenOne
679 kr
(åbner i en ny fane)
-
avXperten
729 kr
(åbner i en ny fane)
-
High on Life
749 kr
(åbner i en ny fane)
-
KitchenShop
813 kr
(åbner i en ny fane)
-
Butch
813 kr
(åbner i en ny fane)
-
Butik Jes Pors
848 kr
(åbner i en ny fane)
-
Kulina
904 kr
(åbner i en ny fane)
-
kitchenlab.dk
1.227 kr
(åbner i en ny fane)
Styrker og svagheder
Stregen er gennemsnittet for de 23 højest rangerede af 40. Klik på en række for at se, hvad scoren bygger på.
* Ikke testet endnu, anslået ud fra specifikationer.
De Buyer La Mandoline Swing Plus
Skiveskæring 10,0
Hvor tynde og hvor tykke skiver det klarer, og hvor fint du kan indstille tykkelsen. I testene er det den tyndeste indstilling, der skiller mest: de bedste skærer under en millimeter, de dårligste begynder ved en til to. Trinløs indstilling eller tætte trin gør, at du rammer den rigtige tykkelse.
Blandt alle 40 mandolinjern Delt førsteplads af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Tyndeste skive: 0,5 mm Fuld score ved 0,5 mm eller lavere | 10,0 | 44 % | |
| Tykkeste skive: 10 mm Fuld score fra 8 mm | 10,0 | 22 % | |
| Indstilling: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 10,0 |
De Buyer La Mandoline Swing Plus
Sikkerhed 10,0
Hvor godt fingrene beskyttes. De fleste skader opstår, når grøntsagen bliver kort, og hånden kommer tæt på klingen. En holder, der dækker hånden og holder på maden helt til det sidste, eller en lukket påfyldningsskakt beskytter bedst. Skærehandsker i pakken tæller næsten lige så højt, fordi de beskyttede i alle test. Indbyggede julienneklinger slipper du for at røre ved, når du skifter klinge.
Blandt alle 40 mandolinjern Delt førsteplads af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Håndbeskyttelse: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 10,0 |
De Buyer La Mandoline Swing Plus
Klinge 7,5
Hvilken slags klinge det har. En lige eller skrå klinge skærer mere jævnt og lettere gennem hårde rodfrugter end en V-klinge, som kræver mere kraft. Japansk stål var skarpest i testene, og en skarp klinge er også mere sikker, fordi du ikke behøver at trykke.
Blandt alle 40 mandolinjern 9:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Klingeform: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 50 % | |
| Klingemateriale: Rustfrit stål Bedst: Japansk stål | 5,0 | 50 % | |
| Vægtet gennemsnit | 7,5 |
De Buyer La Mandoline Swing Plus
Stabilitet 10,0
Om mandolinjernet står stabilt, mens du skærer. Egne ben giver det bedste greb, og gummifødder hjælper et mandolinjern, du læner mod skærebrættet eller holder over en skål. Et mandolinjern, der glider, giver ujævne skiver og øger risikoen for, at du skærer dig.
Blandt alle 40 mandolinjern Delt førsteplads af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Stabilitet: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 10,0 |
De Buyer La Mandoline Swing Plus
Snittyper 3,3
Om det kan skære julienne (tynde stave til salat og wok) og bølgede skiver uden ekstra tilbehør.
Blandt alle 40 mandolinjern 9:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Julienne: Nej | 0,0 | 67 % | |
| Bølgesnit: Ja | 10,0 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 3,3 |
De Buyer La Mandoline Swing Plus
Garanti 4,0
Hvor længe producenten lover, at den holder, ud over de to års reklamationsret, loven allerede giver.
Blandt alle 40 mandolinjern 7:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Garanti: Ukendt Tæller som 2 år | 4,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 4,0 |
De Buyer La Mandoline Swing Plus
Eksperttests 5,5 anslået
Ingen af de testere, vi følger, har testet den endnu. Værdien er, hvad specifikationerne forudsiger, og uden en test må den kun flytte scoren lidt.
Blandt alle 40 mandolinjern 5:e af 40
De Buyer La Mandoline Swing Plus
Valuta for pengene 6,8
Hvor meget du får for pengene sammenlignet med andre mandolinjern i samme prisklasse. 5 er som forventet for prisen, højere betyder mere for pengene.
Blandt alle 38 mandolinjern 3:e af 38
Hvilke-score
Sådan sætter vi scoren
Scoren sammenligner De Buyer La Mandoline Swing Plus med alle 40 mandolinjern, vi har analyseret. Først ydeevne, derefter vejes prisen ind.
Ydeevnen vejes sammen
- Anmeldelser 45 %
- Eksperttests 20 %
- Skiveskæring 9 %
- Sikkerhed 9 %
- Klinge 6 %
- Stabilitet 5 %
- Snittyper 3 %
- Garanti 3 %
- Hver delscore regnes ud fra specifikationer, anmeldelser og uafhængige tests, på samme måde for alle modeller.
- Derefter vejes prisen ind. En model, der koster dobbelt så meget, skal præstere klart bedre for at få samme score. Vi regner med den typiske pris den seneste måned, så kortvarige kampagner ikke flytter scoren.
- Alt regnes om hver nat, når priser, anmeldelser og nye modeller kommer ind.
Godt
- Fuld score i sikkerhed og stabilitet
- 20 trin fra 0,5 til 10 mm, lige klinge
- Står på egne ben, slæde holder maden
Mindre godt
- Ingen offentlig eksperttest endnu
- Længst i listen, 44,5 cm, godt 1 kg
Specifikationer
Skiveskæring
- Tyndeste skive
- 0,5 mm
- Tykkeste skive
- 10 mm
Klinge
- Klingemateriale
- Rustfrit stål
Snittyper
- Julienne
- Nej
- Bølgesnit
- Ja
Øvrigt
- Klinge
- Lige
- Trinløs tykkelse
- Nej
- Tykkelsesindstillinger
- 20
- Indbyggede julienneklinger
- Nej
- Håndbeskyttelse
- Fuld
- Skærehandske
- Nej
- Står selv
- Ja
- Skridsikker
- Ja
- Tåler opvaskemaskine
- Ja
- Længde
- 44,5 cm
- Vægt
- 1.018 g
4. GEFU Violi
Snitbedømmelse 4,6 af 5Baseret på 707 anmeldelser.
GEFU Violi er nummer fire i listen, et let mandolinjern på 218 g med V-klinge af japansk stål og 5 års garanti, som giver fuld score i garanti. Det er tre år mere end reklamationsretten, og snitkarakteren 4,6 af 5 fra over 700 anmeldelser er blandt de bedste i anmeldelserne. Det ligger i mellemklassen og er blandt de mest prisværdige i hele sammenligningen.
Det har ingen offentlig eksperttest endnu, så Hvilke-scoren bygger på anmeldelser og specifikationer. V-klingen og 5 faste trin fra 1 til 5 mm placerer skiveskæringen midt i feltet, og testene fandt, at en V-klinge kræver mere kraft på hårde rodfrugter. Holderen er enkel, så køb en skærehandske, og skærer du hårde rodfrugter tyndt, er Benriner Mandolin 64 mm valget.
Pris hos 6 butikker Opdateret i dag
-
KitchenOne
Laveste pris
179 kr
(åbner i en ny fane)
-
Imerco
250 kr
(åbner i en ny fane)
-
GrydeGuru.dk
250 kr
(åbner i en ny fane)
GEFU Violi
Alle 6 priser
Opdateret i dag. Laveste pris først, kun butikker, der har den på lager.
Styrker og svagheder
Stregen er gennemsnittet for de 23 højest rangerede af 40. Klik på en række for at se, hvad scoren bygger på.
* Ikke testet endnu, anslået ud fra specifikationer.
GEFU Violi
Skiveskæring 5,5
Hvor tynde og hvor tykke skiver det klarer, og hvor fint du kan indstille tykkelsen. I testene er det den tyndeste indstilling, der skiller mest: de bedste skærer under en millimeter, de dårligste begynder ved en til to. Trinløs indstilling eller tætte trin gør, at du rammer den rigtige tykkelse.
Blandt alle 40 mandolinjern 19:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Tyndeste skive: 1 mm Skala 2–0,5 mm | 6,7 | 44 % | |
| Tykkeste skive: 5 mm Skala 3–8 mm | 4,0 | 22 % | |
| Indstilling: 5 Fuld score fra 10 | 5,0 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 5,5 |
GEFU Violi
Sikkerhed 4,0
Hvor godt fingrene beskyttes. De fleste skader opstår, når grøntsagen bliver kort, og hånden kommer tæt på klingen. En holder, der dækker hånden og holder på maden helt til det sidste, eller en lukket påfyldningsskakt beskytter bedst. Skærehandsker i pakken tæller næsten lige så højt, fordi de beskyttede i alle test. Indbyggede julienneklinger slipper du for at røre ved, når du skifter klinge.
Blandt alle 40 mandolinjern 15:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Håndbeskyttelse: 4 Fuld score fra 10 | 4,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 4,0 |
GEFU Violi
Klinge 6,5
Hvilken slags klinge det har. En lige eller skrå klinge skærer mere jævnt og lettere gennem hårde rodfrugter end en V-klinge, som kræver mere kraft. Japansk stål var skarpest i testene, og en skarp klinge er også mere sikker, fordi du ikke behøver at trykke.
Blandt alle 40 mandolinjern 12:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Klingeform: 3 Fuld score fra 10 | 3,0 | 50 % | |
| Klingemateriale: Japansk stål Bedste mulighed | 10,0 | 50 % | |
| Vægtet gennemsnit | 6,5 |
GEFU Violi
Stabilitet 7,0
Om mandolinjernet står stabilt, mens du skærer. Egne ben giver det bedste greb, og gummifødder hjælper et mandolinjern, du læner mod skærebrættet eller holder over en skål. Et mandolinjern, der glider, giver ujævne skiver og øger risikoen for, at du skærer dig.
Blandt alle 40 mandolinjern 11:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Stabilitet: 7 Fuld score fra 10 | 7,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 7,0 |
GEFU Violi
Snittyper 0,0
Om det kan skære julienne (tynde stave til salat og wok) og bølgede skiver uden ekstra tilbehør.
Blandt alle 40 mandolinjern 13:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Julienne: Nej | 0,0 | 67 % | |
| Bølgesnit: Nej | 0,0 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 0,0 |
GEFU Violi
Garanti 10,0
Hvor længe producenten lover, at den holder, ud over de to års reklamationsret, loven allerede giver.
Blandt alle 40 mandolinjern Delt førsteplads af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Garanti: 5 år Fuld score fra 5 år | 10,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 10,0 |
GEFU Violi
Eksperttests 5,5 anslået
Ingen af de testere, vi følger, har testet den endnu. Værdien er, hvad specifikationerne forudsiger, og uden en test må den kun flytte scoren lidt.
Blandt alle 40 mandolinjern 5:e af 40
GEFU Violi
Valuta for pengene 6,5
Hvor meget du får for pengene sammenlignet med andre mandolinjern i samme prisklasse. 5 er som forventet for prisen, højere betyder mere for pengene.
Blandt alle 38 mandolinjern 4:e af 38
Hvilke-score
Sådan sætter vi scoren
Scoren sammenligner GEFU Violi med alle 40 mandolinjern, vi har analyseret. Først ydeevne, derefter vejes prisen ind.
Ydeevnen vejes sammen
- Anmeldelser 45 %
- Eksperttests 20 %
- Skiveskæring 9 %
- Sikkerhed 9 %
- Klinge 6 %
- Stabilitet 5 %
- Snittyper 3 %
- Garanti 3 %
- Hver delscore regnes ud fra specifikationer, anmeldelser og uafhængige tests, på samme måde for alle modeller.
- Derefter vejes prisen ind. En model, der koster dobbelt så meget, skal præstere klart bedre for at få samme score. Vi regner med den typiske pris den seneste måned, så kortvarige kampagner ikke flytter scoren.
- Alt regnes om hver nat, når priser, anmeldelser og nye modeller kommer ind.
Godt
- 5 års garanti, fuld score i garanti
- Stærke anmeldelser, 4,6 af 5
- Let, 218 g, tåler opvaskemaskine
Mindre godt
- V-klinge, 5 faste trin fra 1 mm
- Enkel holder, ingen eksperttest
Specifikationer
Skiveskæring
- Tyndeste skive
- 1 mm
- Tykkeste skive
- 5 mm
Klinge
- Klingemateriale
- Japansk stål
Snittyper
- Julienne
- Nej
- Bølgesnit
- Nej
Garanti
- Garanti
- 5 år
Øvrigt
- Klinge
- V-klinge
- Trinløs tykkelse
- Nej
- Tykkelsesindstillinger
- 5
- Indbyggede julienneklinger
- Nej
- Håndbeskyttelse
- Enkel
- Skærehandske
- Nej
- Står selv
- Nej
- Skridsikker
- Ja
- Tåler opvaskemaskine
- Ja
- Opbevaring
- Nej
- Længde
- 32,3 cm
- Vægt
- 218 g
5. Benriner Jumbo
Snitbedømmelse 4,4 af 5Baseret på 704 anmeldelser.
Benriner Jumbo er nummer fem i listen og den bredeste af de tre Benriner-modeller, med en 120 mm bred klinge af japansk stål. Trinløs indstilling fra 0,5 til 9 mm giver fuld score i skiveskæring, og klingen er blandt de bedste i hele sammenligningen. Snitkarakteren er 4,4 af 5 fra over 700 anmeldelser, men det har ingen offentlig eksperttest endnu.
Det har samme enkle holder som de to andre Benriner-modeller, så køb en skærehandske, og det står ikke på egne ben, men er skridsikkert. Der er ingen indbygget julienne, det skal vaskes i hånden, og det ligger i topklassen. Skærer du store grøntsager i hele skiver, er det her valget, men vil du have et testresultat bag købet, er Benriner Super alternativet.
Pris hos 5 butikker Opdateret i dag
-
KitchenOne
Laveste pris
499 kr
(åbner i en ny fane)
-
Pizzafredag
499 kr
(åbner i en ny fane)
-
YesChef
599 kr
(åbner i en ny fane)
Benriner Jumbo
Alle 5 priser
Opdateret i dag. Laveste pris først, kun butikker, der har den på lager.
Styrker og svagheder
Stregen er gennemsnittet for de 23 højest rangerede af 40. Klik på en række for at se, hvad scoren bygger på.
* Ikke testet endnu, anslået ud fra specifikationer.
Benriner Jumbo
Skiveskæring 10,0
Hvor tynde og hvor tykke skiver det klarer, og hvor fint du kan indstille tykkelsen. I testene er det den tyndeste indstilling, der skiller mest: de bedste skærer under en millimeter, de dårligste begynder ved en til to. Trinløs indstilling eller tætte trin gør, at du rammer den rigtige tykkelse.
Blandt alle 40 mandolinjern Delt førsteplads af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Tyndeste skive: 0,5 mm Fuld score ved 0,5 mm eller lavere | 10,0 | 44 % | |
| Tykkeste skive: 9 mm Fuld score fra 8 mm | 10,0 | 22 % | |
| Indstilling: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 10,0 |
Benriner Jumbo
Sikkerhed 4,0
Hvor godt fingrene beskyttes. De fleste skader opstår, når grøntsagen bliver kort, og hånden kommer tæt på klingen. En holder, der dækker hånden og holder på maden helt til det sidste, eller en lukket påfyldningsskakt beskytter bedst. Skærehandsker i pakken tæller næsten lige så højt, fordi de beskyttede i alle test. Indbyggede julienneklinger slipper du for at røre ved, når du skifter klinge.
Blandt alle 40 mandolinjern 15:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Håndbeskyttelse: 4 Fuld score fra 10 | 4,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 4,0 |
Benriner Jumbo
Klinge 8,5
Hvilken slags klinge det har. En lige eller skrå klinge skærer mere jævnt og lettere gennem hårde rodfrugter end en V-klinge, som kræver mere kraft. Japansk stål var skarpest i testene, og en skarp klinge er også mere sikker, fordi du ikke behøver at trykke.
Blandt alle 40 mandolinjern 4:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Klingeform: Ukendt Tæller som 7 | 7,0 | 50 % | |
| Klingemateriale: Japansk stål Bedste mulighed | 10,0 | 50 % | |
| Vægtet gennemsnit | 8,5 |
Benriner Jumbo
Stabilitet 7,0
Om mandolinjernet står stabilt, mens du skærer. Egne ben giver det bedste greb, og gummifødder hjælper et mandolinjern, du læner mod skærebrættet eller holder over en skål. Et mandolinjern, der glider, giver ujævne skiver og øger risikoen for, at du skærer dig.
Blandt alle 40 mandolinjern 11:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Stabilitet: 7 Fuld score fra 10 | 7,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 7,0 |
Benriner Jumbo
Snittyper 0,0
Om det kan skære julienne (tynde stave til salat og wok) og bølgede skiver uden ekstra tilbehør.
Blandt alle 40 mandolinjern 13:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Julienne: Nej | 0,0 | 67 % | |
| Bølgesnit: Nej | 0,0 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 0,0 |
Benriner Jumbo
Garanti 4,0
Hvor længe producenten lover, at den holder, ud over de to års reklamationsret, loven allerede giver.
Blandt alle 40 mandolinjern 7:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Garanti: Ukendt Tæller som 2 år | 4,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 4,0 |
Benriner Jumbo
Eksperttests 5,5 anslået
Ingen af de testere, vi følger, har testet den endnu. Værdien er, hvad specifikationerne forudsiger, og uden en test må den kun flytte scoren lidt.
Blandt alle 40 mandolinjern 5:e af 40
Benriner Jumbo
Valuta for pengene 5,9
Hvor meget du får for pengene sammenlignet med andre mandolinjern i samme prisklasse. 5 er som forventet for prisen, højere betyder mere for pengene.
Blandt alle 38 mandolinjern 9:e af 38
Hvilke-score
Sådan sætter vi scoren
Scoren sammenligner Benriner Jumbo med alle 40 mandolinjern, vi har analyseret. Først ydeevne, derefter vejes prisen ind.
Ydeevnen vejes sammen
- Anmeldelser 45 %
- Eksperttests 20 %
- Skiveskæring 9 %
- Sikkerhed 9 %
- Klinge 6 %
- Stabilitet 5 %
- Snittyper 3 %
- Garanti 3 %
- Hver delscore regnes ud fra specifikationer, anmeldelser og uafhængige tests, på samme måde for alle modeller.
- Derefter vejes prisen ind. En model, der koster dobbelt så meget, skal præstere klart bedre for at få samme score. Vi regner med den typiske pris den seneste måned, så kortvarige kampagner ikke flytter scoren.
- Alt regnes om hver nat, når priser, anmeldelser og nye modeller kommer ind.
Godt
- Fuld score i skiveskæring, 0,5 til 9 mm
- 120 mm bred klinge af japansk stål
- Trinløs indstilling, 4,4 af 5
Mindre godt
- Enkel holder, køb en skærehandske
- Ingen offentlig eksperttest endnu
Specifikationer
Skiveskæring
- Tyndeste skive
- 0,5 mm
- Tykkeste skive
- 9 mm
Klinge
- Klingemateriale
- Japansk stål
Snittyper
- Julienne
- Nej
- Bølgesnit
- Nej
Øvrigt
- Trinløs tykkelse
- Ja
- Indbyggede julienneklinger
- Nej
- Håndbeskyttelse
- Enkel
- Skærehandske
- Nej
- Står selv
- Nej
- Skridsikker
- Ja
- Tåler opvaskemaskine
- Nej
- Længde
- 32,5 cm
- Vægt
- 472 g
6. Dreamfarm Nocutu
Snitbedømmelse 4,3 af 5Baseret på 158 anmeldelser.
Dreamfarm Nocutu er nummer seks i listen og Bedste budgetvalg. Håndbeskyttelsen dækker hånden, og en fod, der klappes ud, holder det stabilt, så det får fuld score i både sikkerhed og stabilitet. Klingen er af japansk stål, det vejer kun 200 g, og beskyttelsen dækker også klingen, når det ligger i skuffen.
Svagheden er skiveskæringen, for 3 faste trin fra 1 til 3 mm giver hverken de tyndeste eller de tykke skiver, og her ligger det blandt de svageste i hele sammenligningen. Snitkarakteren er 4,3 af 5, og det har ingen offentlig eksperttest endnu. Vil du skære tyndere end 1 mm, er Benriner Mandolin 64 mm valget, og vil du have fuld håndbeskyttelse og skiver op til 10 mm, er Swing Plus valget.
Pris hos 9 butikker Opdateret i dag
-
KitchenOne
Laveste pris
119 kr
(åbner i en ny fane)
-
CS MEGASTORE
129 kr
(åbner i en ny fane)
-
Well
144 kr
(åbner i en ny fane)
Dreamfarm Nocutu
Alle 9 priser
Opdateret i dag. Laveste pris først, kun butikker, der har den på lager.
-
KitchenOne
Laveste pris
119 kr
(åbner i en ny fane)
-
CS MEGASTORE
129 kr
(åbner i en ny fane)
-
Well
144 kr
(åbner i en ny fane)
-
Jala-helsekost
144 kr
(åbner i en ny fane)
-
Med24
180 kr
(åbner i en ny fane)
-
RikkiTikkiShop
180 kr
(åbner i en ny fane)
-
Imerco
180 kr
(åbner i en ny fane)
-
Helsebixen
180 kr
(åbner i en ny fane)
-
SmartaSaker
189 kr
(åbner i en ny fane)
Styrker og svagheder
Stregen er gennemsnittet for de 23 højest rangerede af 40. Klik på en række for at se, hvad scoren bygger på.
* Ikke testet endnu, anslået ud fra specifikationer.
Dreamfarm Nocutu
Skiveskæring 3,5
Hvor tynde og hvor tykke skiver det klarer, og hvor fint du kan indstille tykkelsen. I testene er det den tyndeste indstilling, der skiller mest: de bedste skærer under en millimeter, de dårligste begynder ved en til to. Trinløs indstilling eller tætte trin gør, at du rammer den rigtige tykkelse.
Blandt alle 40 mandolinjern 38:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Tyndeste skive: 1 mm Skala 2–0,5 mm | 6,7 | 44 % | |
| Tykkeste skive: 3 mm Skala 3–8 mm | 0,0 | 22 % | |
| Indstilling: 1,7 Fuld score fra 10 | 1,7 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 3,5 |
Dreamfarm Nocutu
Sikkerhed 10,0
Hvor godt fingrene beskyttes. De fleste skader opstår, når grøntsagen bliver kort, og hånden kommer tæt på klingen. En holder, der dækker hånden og holder på maden helt til det sidste, eller en lukket påfyldningsskakt beskytter bedst. Skærehandsker i pakken tæller næsten lige så højt, fordi de beskyttede i alle test. Indbyggede julienneklinger slipper du for at røre ved, når du skifter klinge.
Blandt alle 40 mandolinjern Delt førsteplads af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Håndbeskyttelse: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 10,0 |
Dreamfarm Nocutu
Klinge 8,5
Hvilken slags klinge det har. En lige eller skrå klinge skærer mere jævnt og lettere gennem hårde rodfrugter end en V-klinge, som kræver mere kraft. Japansk stål var skarpest i testene, og en skarp klinge er også mere sikker, fordi du ikke behøver at trykke.
Blandt alle 40 mandolinjern 4:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Klingeform: Ukendt Tæller som 7 | 7,0 | 50 % | |
| Klingemateriale: Japansk stål Bedste mulighed | 10,0 | 50 % | |
| Vægtet gennemsnit | 8,5 |
Dreamfarm Nocutu
Stabilitet 10,0
Om mandolinjernet står stabilt, mens du skærer. Egne ben giver det bedste greb, og gummifødder hjælper et mandolinjern, du læner mod skærebrættet eller holder over en skål. Et mandolinjern, der glider, giver ujævne skiver og øger risikoen for, at du skærer dig.
Blandt alle 40 mandolinjern Delt førsteplads af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Stabilitet: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 10,0 |
Dreamfarm Nocutu
Snittyper 0,0
Om det kan skære julienne (tynde stave til salat og wok) og bølgede skiver uden ekstra tilbehør.
Blandt alle 40 mandolinjern 13:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Julienne: Nej | 0,0 | 67 % | |
| Bølgesnit: Nej | 0,0 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 0,0 |
Dreamfarm Nocutu
Garanti 4,0
Hvor længe producenten lover, at den holder, ud over de to års reklamationsret, loven allerede giver.
Blandt alle 40 mandolinjern 7:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Garanti: Ukendt Tæller som 2 år | 4,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 4,0 |
Dreamfarm Nocutu
Eksperttests 5,5 anslået
Ingen af de testere, vi følger, har testet den endnu. Værdien er, hvad specifikationerne forudsiger, og uden en test må den kun flytte scoren lidt.
Blandt alle 40 mandolinjern 5:e af 40
Dreamfarm Nocutu
Valuta for pengene 6,3
Hvor meget du får for pengene sammenlignet med andre mandolinjern i samme prisklasse. 5 er som forventet for prisen, højere betyder mere for pengene.
Blandt alle 38 mandolinjern 5:e af 38
Hvilke-score
Sådan sætter vi scoren
Scoren sammenligner Dreamfarm Nocutu med alle 40 mandolinjern, vi har analyseret. Først ydeevne, derefter vejes prisen ind.
Ydeevnen vejes sammen
- Anmeldelser 45 %
- Eksperttests 20 %
- Skiveskæring 9 %
- Sikkerhed 9 %
- Klinge 6 %
- Stabilitet 5 %
- Snittyper 3 %
- Garanti 3 %
- Hver delscore regnes ud fra specifikationer, anmeldelser og uafhængige tests, på samme måde for alle modeller.
- Derefter vejes prisen ind. En model, der koster dobbelt så meget, skal præstere klart bedre for at få samme score. Vi regner med den typiske pris den seneste måned, så kortvarige kampagner ikke flytter scoren.
- Alt regnes om hver nat, når priser, anmeldelser og nye modeller kommer ind.
Godt
- Fuld score i sikkerhed og stabilitet
- Klinge af japansk stål, kun 200 g
- Bedste budgetvalg, tåler maskinopvask
Mindre godt
- Kun 3 trin fra 1 til 3 mm
- Ingen offentlig eksperttest endnu
Specifikationer
Skiveskæring
- Tyndeste skive
- 1 mm
- Tykkeste skive
- 3 mm
Klinge
- Klingemateriale
- Japansk stål
Snittyper
- Julienne
- Nej
- Bølgesnit
- Nej
Øvrigt
- Trinløs tykkelse
- Nej
- Tykkelsesindstillinger
- 3
- Indbyggede julienneklinger
- Nej
- Håndbeskyttelse
- Fuld
- Skærehandske
- Nej
- Står selv
- Ja
- Skridsikker
- Ja
- Tåler opvaskemaskine
- Ja
- Opbevaring
- Ja
- Længde
- 28,5 cm
- Vægt
- 200 g
7. Zyliss Easy Control håndholdt mandolinjern
Snitbedømmelse 4,5 af 5Baseret på 194 anmeldelser.
Zyliss Easy Control er nummer syv i listen og Bedst til julienne, et håndholdt mandolinjern til at bruge over en skål. Julienneklingen er bygget ind, så der er ingen løse klinger at skifte, og holderen dækker hånden, så det får fuld score i sikkerhed. Snitkarakteren er 4,5 af 5 fra knap 200 anmeldelser, og det ligger i øvre mellemklasse.
Det står ikke på egne ben, så stabiliteten er blandt de svageste i hele sammenligningen. Producenten oplyser 3 faste tykkelser uden at angive millimeter, klingen er af rustfrit stål, og det har ingen offentlig eksperttest endnu. Vil du skære tynde, ens skiver på bordet, er Benriner Mandolin 64 mm valget, og vil du have julienne på et mandolinjern, der står selv, er OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0 alternativet.
Pris lige nu Opdateret i dag
Styrker og svagheder
Stregen er gennemsnittet for de 23 højest rangerede af 40. Klik på en række for at se, hvad scoren bygger på.
* Ikke testet endnu, anslået ud fra specifikationer.
Zyliss Easy Control håndholdt mandolinjern
Skiveskæring 4,4
Hvor tynde og hvor tykke skiver det klarer, og hvor fint du kan indstille tykkelsen. I testene er det den tyndeste indstilling, der skiller mest: de bedste skærer under en millimeter, de dårligste begynder ved en til to. Trinløs indstilling eller tætte trin gør, at du rammer den rigtige tykkelse.
Blandt alle 40 mandolinjern 30:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Tyndeste skive: Ukendt Tæller som 1 mm | 6,7 | 44 % | |
| Tykkeste skive: Ukendt Tæller som 5 mm | 4,0 | 22 % | |
| Indstilling: 1,7 Fuld score fra 10 | 1,7 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 4,4 |
Zyliss Easy Control håndholdt mandolinjern
Sikkerhed 10,0
Hvor godt fingrene beskyttes. De fleste skader opstår, når grøntsagen bliver kort, og hånden kommer tæt på klingen. En holder, der dækker hånden og holder på maden helt til det sidste, eller en lukket påfyldningsskakt beskytter bedst. Skærehandsker i pakken tæller næsten lige så højt, fordi de beskyttede i alle test. Indbyggede julienneklinger slipper du for at røre ved, når du skifter klinge.
Blandt alle 40 mandolinjern Delt førsteplads af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Håndbeskyttelse: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 78 % | |
| Ingen løse klinger: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 22 % | |
| Vægtet gennemsnit | 10,0 |
Zyliss Easy Control håndholdt mandolinjern
Klinge 6,0
Hvilken slags klinge det har. En lige eller skrå klinge skærer mere jævnt og lettere gennem hårde rodfrugter end en V-klinge, som kræver mere kraft. Japansk stål var skarpest i testene, og en skarp klinge er også mere sikker, fordi du ikke behøver at trykke.
Blandt alle 40 mandolinjern 16:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Klingeform: Ukendt Tæller som 7 | 7,0 | 50 % | |
| Klingemateriale: Rustfrit stål Bedst: Japansk stål | 5,0 | 50 % | |
| Vægtet gennemsnit | 6,0 |
Zyliss Easy Control håndholdt mandolinjern
Stabilitet 2,0
Om mandolinjernet står stabilt, mens du skærer. Egne ben giver det bedste greb, og gummifødder hjælper et mandolinjern, du læner mod skærebrættet eller holder over en skål. Et mandolinjern, der glider, giver ujævne skiver og øger risikoen for, at du skærer dig.
Blandt alle 40 mandolinjern 33:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Stabilitet: 2 Fuld score fra 10 | 2,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 2,0 |
Zyliss Easy Control håndholdt mandolinjern
Snittyper 6,7
Om det kan skære julienne (tynde stave til salat og wok) og bølgede skiver uden ekstra tilbehør.
Blandt alle 40 mandolinjern 4:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Julienne: Ja | 10,0 | 67 % | |
| Bølgesnit: Nej | 0,0 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 6,7 |
Zyliss Easy Control håndholdt mandolinjern
Garanti 4,0
Hvor længe producenten lover, at den holder, ud over de to års reklamationsret, loven allerede giver.
Blandt alle 40 mandolinjern 7:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Garanti: Ukendt Tæller som 2 år | 4,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 4,0 |
Zyliss Easy Control håndholdt mandolinjern
Eksperttests 5,5 anslået
Ingen af de testere, vi følger, har testet den endnu. Værdien er, hvad specifikationerne forudsiger, og uden en test må den kun flytte scoren lidt.
Blandt alle 40 mandolinjern 5:e af 40
Zyliss Easy Control håndholdt mandolinjern
Valuta for pengene 5,6
Hvor meget du får for pengene sammenlignet med andre mandolinjern i samme prisklasse. 5 er som forventet for prisen, højere betyder mere for pengene.
Blandt alle 38 mandolinjern 10:e af 38
Hvilke-score
Sådan sætter vi scoren
Scoren sammenligner Zyliss Easy Control håndholdt mandolinjern med alle 40 mandolinjern, vi har analyseret. Først ydeevne, derefter vejes prisen ind.
Ydeevnen vejes sammen
- Anmeldelser 45 %
- Eksperttests 20 %
- Skiveskæring 9 %
- Sikkerhed 9 %
- Klinge 6 %
- Stabilitet 5 %
- Snittyper 3 %
- Garanti 3 %
- Hver delscore regnes ud fra specifikationer, anmeldelser og uafhængige tests, på samme måde for alle modeller.
- Derefter vejes prisen ind. En model, der koster dobbelt så meget, skal præstere klart bedre for at få samme score. Vi regner med den typiske pris den seneste måned, så kortvarige kampagner ikke flytter scoren.
- Alt regnes om hver nat, når priser, anmeldelser og nye modeller kommer ind.
Godt
- Bedst til julienne, ingen løse klinger
- Dækker hånden, fuld score i sikkerhed
- Tåler opvaskemaskine ifølge producenten
Mindre godt
- Ingen ben, svag stabilitet
- 3 trin uden mm, ingen eksperttest
Specifikationer
Klinge
- Klingemateriale
- Rustfrit stål
Snittyper
- Julienne
- Ja
- Bølgesnit
- Nej
Øvrigt
- Trinløs tykkelse
- Nej
- Tykkelsesindstillinger
- 3
- Indbyggede julienneklinger
- Ja
- Håndbeskyttelse
- Fuld
- Skærehandske
- Nej
- Står selv
- Nej
- Tåler opvaskemaskine
- Ja
- Længde
- 33 cm
- Vægt
- 290 g
8. OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0
Snitbedømmelse 3,9 af 5Baseret på 2.365 anmeldelser.
OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0 er nummer otte i listen og Mest populær. Ben, en holder, der dækker hånden, og indbygget julienne og bølgesnit giver fuld score i sikkerhed, stabilitet og snittyper. Den eneste eksperttest giver det bedste offentlige testresultat i kategorien, og i testen førte den fjedrende holder grøntsagen helt ned til enden.
Anmeldelserne er svagheden, for snitkarakteren 3,9 af 5 fra godt 2.300 anmeldelser er svagere end resten af listen. Klingen er af japansk stål, den tykkeste skive er 9 mm, og det skal vaskes i hånden. Det ligger i topklassen, og vil du have stærkere anmeldelser og en skarpere klinge, er Benriner Mandolin 64 mm valget.
Pris hos 14 butikker Opdateret i dag
-
CompuMail
Laveste pris
472 kr
(åbner i en ny fane)
-
CS MEGASTORE
475 kr
(åbner i en ny fane)
-
Kulina
581 kr
(åbner i en ny fane)
OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0
Alle 14 priser
Opdateret i dag. Laveste pris først, kun butikker, der har den på lager.
-
CompuMail
Laveste pris
472 kr
(åbner i en ny fane)
-
CS MEGASTORE
475 kr
(åbner i en ny fane)
-
Kulina
581 kr
(åbner i en ny fane)
-
avXperten
589 kr
(åbner i en ny fane)
-
Imerco
600 kr
(åbner i en ny fane)
-
Proshop.dk
617 kr
(åbner i en ny fane)
-
happii.dk
623 kr
(åbner i en ny fane)
-
Hjem & Bord
650 kr
(åbner i en ny fane)
-
Merlin
656 kr
(åbner i en ny fane)
-
KitchenOne
699 kr
(åbner i en ny fane)
-
SmartaSaker
795 kr
(åbner i en ny fane)
-
GrydeGuru.dk
830 kr
(åbner i en ny fane)
-
Kop & Kande
900 kr
(åbner i en ny fane)
-
Lomax
1.024 kr
(åbner i en ny fane)
Styrker og svagheder
Stregen er gennemsnittet for de 23 højest rangerede af 40. Klik på en række for at se, hvad scoren bygger på.
OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0
Skiveskæring 6,5
Hvor tynde og hvor tykke skiver det klarer, og hvor fint du kan indstille tykkelsen. I testene er det den tyndeste indstilling, der skiller mest: de bedste skærer under en millimeter, de dårligste begynder ved en til to. Trinløs indstilling eller tætte trin gør, at du rammer den rigtige tykkelse.
Blandt alle 40 mandolinjern 11:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Tyndeste skive: Ukendt Tæller som 1 mm | 6,7 | 44 % | |
| Tykkeste skive: 9 mm Fuld score fra 8 mm | 10,0 | 22 % | |
| Indstilling: Ukendt Tæller som 4 | 4,0 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 6,5 |
OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0
Sikkerhed 10,0
Hvor godt fingrene beskyttes. De fleste skader opstår, når grøntsagen bliver kort, og hånden kommer tæt på klingen. En holder, der dækker hånden og holder på maden helt til det sidste, eller en lukket påfyldningsskakt beskytter bedst. Skærehandsker i pakken tæller næsten lige så højt, fordi de beskyttede i alle test. Indbyggede julienneklinger slipper du for at røre ved, når du skifter klinge.
Blandt alle 40 mandolinjern Delt førsteplads af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Håndbeskyttelse: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 78 % | |
| Ingen løse klinger: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 22 % | |
| Vægtet gennemsnit | 10,0 |
OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0
Klinge 8,5
Hvilken slags klinge det har. En lige eller skrå klinge skærer mere jævnt og lettere gennem hårde rodfrugter end en V-klinge, som kræver mere kraft. Japansk stål var skarpest i testene, og en skarp klinge er også mere sikker, fordi du ikke behøver at trykke.
Blandt alle 40 mandolinjern 4:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Klingeform: Ukendt Tæller som 7 | 7,0 | 50 % | |
| Klingemateriale: Japansk stål Bedste mulighed | 10,0 | 50 % | |
| Vægtet gennemsnit | 8,5 |
OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0
Stabilitet 10,0
Om mandolinjernet står stabilt, mens du skærer. Egne ben giver det bedste greb, og gummifødder hjælper et mandolinjern, du læner mod skærebrættet eller holder over en skål. Et mandolinjern, der glider, giver ujævne skiver og øger risikoen for, at du skærer dig.
Blandt alle 40 mandolinjern Delt førsteplads af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Stabilitet: 10 Fuld score fra 10 | 10,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 10,0 |
OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0
Snittyper 10,0
Om det kan skære julienne (tynde stave til salat og wok) og bølgede skiver uden ekstra tilbehør.
Blandt alle 40 mandolinjern Delt førsteplads af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Julienne: Ja | 10,0 | 67 % | |
| Bølgesnit: Ja | 10,0 | 33 % | |
| Vægtet gennemsnit | 10,0 |
OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0
Garanti 4,0
Hvor længe producenten lover, at den holder, ud over de to års reklamationsret, loven allerede giver.
Blandt alle 40 mandolinjern 7:e af 40
| Bygger på | Point | Vægt | |
|---|---|---|---|
| Garanti: Ukendt Tæller som 2 år | 4,0 | 100 % | |
| Vægtet gennemsnit | 4,0 |
OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0
Eksperttests 8,0
Resultater fra uafhængige eksperttests. Hver test sammenlignes med samme testers øvrige resultater, så forskellige karakterskalaer vejer lige meget.
Blandt alle 40 mandolinjern Bedst af 40
OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0
Valuta for pengene 5,0
Hvor meget du får for pengene sammenlignet med andre mandolinjern i samme prisklasse. 5 er som forventet for prisen, højere betyder mere for pengene.
Blandt alle 38 mandolinjern 13:e af 38
Hvilke-score
Sådan sætter vi scoren
Scoren sammenligner OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0 med alle 40 mandolinjern, vi har analyseret. Først ydeevne, derefter vejes prisen ind.
Ydeevnen vejes sammen
- Anmeldelser 45 %
- Eksperttests 20 %
- Skiveskæring 9 %
- Sikkerhed 9 %
- Klinge 6 %
- Stabilitet 5 %
- Snittyper 3 %
- Garanti 3 %
- Hver delscore regnes ud fra specifikationer, anmeldelser og uafhængige tests, på samme måde for alle modeller.
- Derefter vejes prisen ind. En model, der koster dobbelt så meget, skal præstere klart bedre for at få samme score. Vi regner med den typiske pris den seneste måned, så kortvarige kampagner ikke flytter scoren.
- Alt regnes om hver nat, når priser, anmeldelser og nye modeller kommer ind.
Godt
- Bedste offentlige testresultat
- Fuld score i sikkerhed og snittyper
- Julienne og bølgesnit indbygget
Mindre godt
- 3,9 af 5, svagere end resten
- Topklasse, skal vaskes i hånden
Specifikationer
Skiveskæring
- Tykkeste skive
- 9 mm
Klinge
- Klingemateriale
- Japansk stål
Snittyper
- Julienne
- Ja
- Bølgesnit
- Ja
Øvrigt
- Trinløs tykkelse
- Nej
- Indbyggede julienneklinger
- Ja
- Håndbeskyttelse
- Fuld
- Skærehandske
- Nej
- Står selv
- Ja
- Skridsikker
- Ja
- Tåler opvaskemaskine
- Nej
- Opbevaring
- Ja
- Længde
- 40,6 cm
Populære modeller, der ikke kom med
De her hører til de mest populære i kategorien, men fik en lavere score end toplisten eller har for lidt grundlag endnu. Sådan klarer de sig.
-
De Buyer La Mandoline Revolution Svagest i forhold til toplisten på anmeldelser, plads 39 af 407,7Hvilke-score 7,7 af 10fra 1.299 kr Se prisTjek pris -
Global Mandolin 9,5 cm (GSL-95) Kun 5 anmeldelser og ingen eksperttests endnu7,9Hvilke-score 7,9 af 10fra 579 kr Se prisTjek pris -
Microplane Adjustable V-Blade Mandoline Svagest i forhold til toplisten på anmeldelser, plads 33 af 407,6Hvilke-score 7,6 af 10fra 398 kr Se prisTjek pris -
Eva Solo Green Tool mandolin Kun 2 anmeldelser og ingen eksperttests endnu7,8Hvilke-score 7,8 af 10fra 184 kr Se prisTjek pris -
OXO Good Grips Hand-Held Mandoline Svagest i forhold til toplisten på skiveskæring, plads 36 af 407,6Hvilke-score 7,6 af 10fra 112 kr Se prisTjek pris
Bedste mandolinjern til forskellige behov
Toplisten vejer alt. Her er de tre bedste til ét behov blandt alle 40 mandolinjern, vi har sammenlignet, rangeret efter det, der betyder noget for behovet, og efter Hvilke-scoren. Listerne regnes om hver nat.
Bedste japanske mandolinjern
- 1 Benriner Mandolin 64 mm Tyndeste skive 0,5 mm Klingemateriale Japansk stål 4,6 af 5 (4.957) 9,4Hvilke-score 9,4 af 10 Til anmeldelsen
- 2 Benriner Super Tyndeste skive 0,5 mm Klingemateriale Japansk stål 4,4 af 5 (467) 8,9Hvilke-score 8,9 af 10 Til anmeldelsen
- 3 GEFU Violi Tyndeste skive 1 mm Klingemateriale Japansk stål 4,6 af 5 (707) 8,5Hvilke-score 8,5 af 10 Til anmeldelsen
Bedste billige mandolinjern
- 1 GEFU Violi fra 179 kr Tyndeste skive 1 mm 4,6 af 5 (707) 8,5Hvilke-score 8,5 af 10 Til anmeldelsen
-
2
Joseph Joseph Multi-Grip Mandoline fra 159 kr Garanti 2 år 4,6 af 5 (3.861) Uden for toplisten 8,3Hvilke-score 8,3 af 10 Se pris
- 3 Dreamfarm Nocutu fra 119 kr Tyndeste skive 1 mm 4,3 af 5 (158) 8,3Hvilke-score 8,3 af 10 Til anmeldelsen
Sammenlign alle 8
Det, der adskiller dem. Den bedste i hver kolonne er markeret.
| Model | Score | Tyndeste skive | Tykkeste skive | Pris |
|---|---|---|---|---|
| Benriner Mandolin 64 mm 360 kr Tjek pris | 9,4Hvilke-score 9,4 af 10 | 0,5 mm (bedst) | 5 mm | fra 360 kr Se prisTjek pris |
| Benriner Super 549 kr Tjek pris | 8,9Hvilke-score 8,9 af 10 | 0,5 mm (bedst) | 8 mm (bedst) | fra 549 kr Se prisTjek pris |
| De Buyer La Mandoline Swing Plus 675 kr Tjek pris | 8,8Hvilke-score 8,8 af 10 | 0,5 mm (bedst) | 10 mm (bedst) | fra 675 kr Se prisTjek pris |
| GEFU Violi 179 kr Tjek pris | 8,5Hvilke-score 8,5 af 10 | 1 mm | 5 mm | fra 179 kr Se prisTjek pris |
| Benriner Jumbo 499 kr Tjek pris | 8,3Hvilke-score 8,3 af 10 | 0,5 mm (bedst) | 9 mm (bedst) | fra 499 kr Se prisTjek pris |
| Dreamfarm Nocutu 119 kr Tjek pris | 8,3Hvilke-score 8,3 af 10 | 1 mm | 3 mm | fra 119 kr Se prisTjek pris |
| Zyliss Easy Control håndholdt mandolinjern 399 kr Tjek pris | 8,2Hvilke-score 8,2 af 10 | – | – | fra 399 kr Se prisTjek pris |
| OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0 472 kr Tjek pris | 8,0Hvilke-score 8,0 af 10 | – | 9 mm (bedst) | fra 472 kr Se prisTjek pris |
Markedet i tal
Hvad 40 mandolinjern fortæller om dit køb
Vi sammenligner 40 modeller, der sælges i Danmark lige nu, ikke kun dem på toplisten. Her er det, der hjælper dig med at vælge.
- 40 modeller
- 47.359 anmeldelser
- 18 specifikationer pr. model
- Opdateret i dag
Hvor meget skal du give?
Den største forskel mellem øvre mellemklasse og topklasse er ”Fuld håndbeskyttelse”, 2 af 9 mod 6 af 11. Topklasse har samme typiske score som øvre mellemklasse, og forskellen er især ”Fuld håndbeskyttelse”, 6 af 11 mod 2 af 9.
| Prisklasse | Budget under 200 kr 8 modeller | Mellemklasse 200–270 kr 10 modeller | Øvre mellemklasse 270–470 kr 9 modeller | Topklasse over 470 kr 11 modeller |
|---|---|---|---|---|
| Typisk score | 7,8 | 7,8 | 7,9 | 7,9 |
| V-klinge | 0 af 8 | 2 af 10 | 2 af 9 | 2 af 11 |
| Keramisk klinge | 0 af 8 | 1 af 10 | 1 af 9 | 0 af 11 |
| Fuld håndbeskyttelse | 1 af 8 | 0 af 10 | 2 af 9 | 6 af 11 |
| Julienne uden klingeskift | 0 af 8 | 2 af 10 | 4 af 9 | 2 af 11 |
| Står på egne ben | 1 af 8 | 1 af 10 | 2 af 9 | 6 af 11 |
| Højeste score | Joseph Joseph Multi-Grip Mandoline 8,3 | GEFU Violi 8,5 | Benriner Mandolin 64 mm 9,4 | Benriner Super 8,9 |
Hvor tykke skiver skærer du?
Indstil den tykkeste skive, du har brug for, for eksempel 2–3 mm til kartoffelgratin og 6–8 mm til aubergine eller pommes frites, så vises de mandolinjern, der klarer det.
26 af 27 klarer det
Tykkelsen er producentens oplysninger. Modeller uden oplysning vises som ukendte.
Hvilke giver mest for pengene?
Linjen viser, hvad prisen plejer at give. Den dobbelte pris giver i gennemsnit 0,4 point mere ydeevne, og jo højere over linjen en model ligger, desto mere får du for pengene.
Mest over linjen
Blandt modeller med en score over midten, så billigt ikke vinder, bare fordi det er billigt.
Vis alle 40 som tabel
| Model | Score | Typisk pris | Prisklasse | Mod linjen |
|---|---|---|---|---|
| Benriner Mandolin 64 mm | 9,4 | 360 kr | Øvre mellemklasse | +1,4 |
| Benriner Super | 8,9 | 549 kr | Topklasse | +0,9 |
| De Buyer La Mandoline Swing Plus | 8,8 | 675 kr | Topklasse | +0,7 |
| GEFU Violi | 8,5 | 250 kr | Mellemklasse | +0,6 |
| OXO Good Grips V-Blade Mandoline | 8,4 | 343 kr | Øvre mellemklasse | +0,4 |
| Lurch Vario-hyvel | 8,3 | 229 kr | Mellemklasse | +0,4 |
| Joseph Joseph Multi-Grip Mandoline | 8,3 | 159 kr | Budget | +0,4 |
| Benriner Jumbo | 8,3 | 499 kr | Topklasse | +0,3 |
| Dreamfarm Nocutu | 8,3 | 119 kr | Budget | +0,5 |
| Zyliss Easy Control håndholdt mandolinjern | 8,2 | 396 kr | Øvre mellemklasse | +0,2 |
| Heirol mandolinjern med justerbar klinge | 8,0 | 219 kr | Mellemklasse | +0,1 |
| De Buyer La Mandoline Access | 8,0 | 965 kr | Topklasse | −0,0 |
| OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0 | 8,0 | 476 kr | Topklasse | −0,0 |
| GEFU Laola | 7,9 | 335 kr | Øvre mellemklasse | −0,0 |
| De Buyer Viper | 7,9 | 1.114 kr | Topklasse | −0,2 |
| Global Mandolin 6,4 cm (GSL-64) | 7,9 | 372 kr | Øvre mellemklasse | −0,0 |
| Global Mandolin 9,5 cm (GSL-95) | 7,9 | 579 kr | Topklasse | −0,1 |
| OXO Good Grips Simple Mandoline | 7,9 | 540 kr | Topklasse | −0,1 |
| GEFU Violi 2.0 | 7,9 | 264 kr | Mellemklasse | +0,0 |
| Maku multifunktionell mandolin | 7,8 | 150 kr | Budget | −0,0 |
| Dorre Mara mandolin på fot | 7,8 | 222 kr | Mellemklasse | −0,1 |
| Eva Solo Green Tool mandolin | 7,8 | 199 kr | Budget | −0,0 |
| Rösle Adjustable V-Slicer (stainless) | 7,8 | 479 kr | Topklasse | −0,2 |
| Holm Mandolinjern | 7,7 | 130 kr | Budget | −0,1 |
| Maku vertikalt mandolinjern med opsamler | 7,7 | 259 kr | Mellemklasse | −0,2 |
| Dorre Mona mandolin | 7,7 | 107 kr | Budget | −0,1 |
| De Buyer La Mandoline Revolution | 7,7 | 1.469 kr | Topklasse | −0,4 |
| GEFU Violino | 7,7 | 689 kr | Topklasse | −0,3 |
| Funktion Mandolinjern | 7,6 | 250 kr | Mellemklasse | −0,3 |
| Microplane Adjustable V-Blade Mandoline | 7,6 | 398 kr | Øvre mellemklasse | −0,3 |
| OXO Good Grips Hand-Held Mandoline | 7,6 | 112 kr | Budget | −0,2 |
| Fiskars Functional Form grøntsagsskærer | 7,5 | 114 kr | Budget | −0,3 |
| Westmark Vario | 7,5 | 340 kr | Øvre mellemklasse | −0,4 |
| Kyocera Justerbar mandolin (CSN-202) | 7,5 | 229 kr | Mellemklasse | −0,4 |
| Fiskars Functional Form mandolin | 7,4 | 224 kr | Mellemklasse | −0,5 |
| IKEA 365+ mandolin | 7,4 | – | – | |
| Microplane Specialty mandolinjern med julienne | 7,4 | 304 kr | Øvre mellemklasse | −0,5 |
| Joseph Joseph Multi-Grip Mandoline Plus | 7,3 | 200 kr | Mellemklasse | −0,5 |
| Kyocera Mandolin stor (CSN-402) | 7,1 | 440 kr | Øvre mellemklasse | −0,8 |
| Kyocera Double-Edged mandolin (CSN-152) | 6,9 | – | – |
Samme model for alle 40, regnet om hver nat med nye priser og anmeldelser. Typisk pris er prisen de seneste 30 dage.
Sådan regner viSådan vælger du det rigtige mandolinjern
Se på håndbeskyttelsen først. De fleste skader sker, når grøntsagen bliver kort, og fingerspidserne når klingen, og kun 9 modeller har en holder, der dækker hånden, mens de fleste har en enkel fingerholder. Køb en skærehandske, uanset hvad du vælger, for ingen i listen har en med, og i testene af skærehandsker slap hænderne uden en skramme.
Tynde skiver kræver en skarp klinge og fin indstilling. I testene skilte den tyndeste skive og en trinløs eller fint inddelt indstilling de gode fra de svage, og den typiske tyndeste skive er 1 mm, mens de bedste går ned til 0,5 mm. Trinløs indstilling har 9 modeller, i listen de tre Benriner-modeller, og Swing Plus har 20 faste trin.
Vælg en lige eller skrå klinge til hårde rodfrugter. Den skærer lettere og mere jævnt, mens en V-klinge kræver mere kraft og kan give skiver med V-formede buler. I listen har Benriner Super en skrå klinge, Swing Plus en lige og GEFU Violi en V-klinge.
Mandolinjernet skal stå fast. Ben eller skridsikre fødder holder det stille, og det giver ifølge testene jævnere skiver og holder fingrene væk fra klingen. Ti modeller står på egne ben, i listen Swing Plus, Dreamfarm Nocutu og OXO Chef’s Mandoline 2.0, mens Zyliss Easy Control holdes over en skål.
Vask klingen i hånden, og tør den straks. Ifølge producenterne tåler 23 modeller opvaskemaskine, men testerne anbefaler håndvask af alle dele med klinge, så æggen holder sig skarp. Løse julienneklinger er en ekstra risiko ved skift og opvask, og Zyliss Easy Control og OXO Chef’s Mandoline 2.0 har indbyggede klinger, så du slipper for det.
Sådan har vi regnet
Otte delscorer og så prisen
Vi tester ikke selv. Vi regner på samme måde for alle 40 mandolinjern, med specifikationer fra producenterne, 47.359 anmeldelser og 4 uafhængige eksperttests. Åbn en række for at se, hvad den bygger på, og hvordan den regnes ud.
Anmeldelser 45 %
Hvad anmeldelserne siger, regnet ud fra snitbedømmelsen. Modeller med få anmeldelser trækkes mod kategoriens gennemsnit, indtil flere har bedømt dem.
- 47.359 anmeldelser fra 33 af 40 modeller
- Gennemsnittet vejer som 200 anmeldelser
Eksperttests 20 %
Resultater fra uafhængige eksperttests. Hver test sammenlignes med samme testers øvrige resultater, så forskellige karakterskalaer vejer lige meget.
- 4 tests af 4 af 40 modeller
- Utestede antages at ligge lidt under de testedes gennemsnit
Skiveskæring 9 %
Hvor tynde og hvor tykke skiver det klarer, og hvor fint du kan indstille tykkelsen. I testene er det den tyndeste indstilling, der skiller mest: de bedste skærer under en millimeter, de dårligste begynder ved en til to. Trinløs indstilling eller tætte trin gør, at du rammer den rigtige tykkelse.
Bygger på
Sikkerhed 9 %
Hvor godt fingrene beskyttes. De fleste skader opstår, når grøntsagen bliver kort, og hånden kommer tæt på klingen. En holder, der dækker hånden og holder på maden helt til det sidste, eller en lukket påfyldningsskakt beskytter bedst. Skærehandsker i pakken tæller næsten lige så højt, fordi de beskyttede i alle test. Indbyggede julienneklinger slipper du for at røre ved, når du skifter klinge.
Bygger på
Klinge 6 %
Hvilken slags klinge det har. En lige eller skrå klinge skærer mere jævnt og lettere gennem hårde rodfrugter end en V-klinge, som kræver mere kraft. Japansk stål var skarpest i testene, og en skarp klinge er også mere sikker, fordi du ikke behøver at trykke.
Bygger på
Stabilitet 5 %
Om mandolinjernet står stabilt, mens du skærer. Egne ben giver det bedste greb, og gummifødder hjælper et mandolinjern, du læner mod skærebrættet eller holder over en skål. Et mandolinjern, der glider, giver ujævne skiver og øger risikoen for, at du skærer dig.
Bygger på
Snittyper 3 %
Om det kan skære julienne (tynde stave til salat og wok) og bølgede skiver uden ekstra tilbehør.
Bygger på
Garanti 3 %
Hvor længe producenten lover, at den holder, ud over de to års reklamationsret, loven allerede giver.
Bygger på
Prisen −0,3
De otte delscorer bliver til Ydeevne. Derefter regner vi prisen med. En model, der koster dobbelt så meget, får 0,3 lavere score, hvis den ikke præsterer bedre end den billigere. Grænsen er en halv standardafvigelse af ydeevnen blandt alle 40 mandolinjern, samme regel som i alle vores kategorier.
- Typisk pris de seneste 30 dage
- Den bedste model lander omkring 9,4, midten på 7,8
Model 2026.1 · opdateret 2 nov 2026 · betaling fra butikker påvirker ikke scorerne
Grundprincipperne for alle kategorierOfte stillede spørgsmål
Hvilket mandolinjern er bedst i test?
Hvilke.dk tester ikke selv, men vejer fire offentlige resultater fra en uafhængig praktisk testserie ind sammen med godt 47.000 anmeldelser og specifikationerne. Bedst samlet er Benriner Mandolin 64 mm med et højt testresultat, 4,6 af 5 fra knap 5.000 anmeldelser og en klinge af japansk stål. Det bedste enkelte testresultat har OXO Good Grips Chef’s Mandoline 2.0, som har fuld håndbeskyttelse, men svagere anmeldelser end resten af listen.
Hvordan undgår man at skære sig på et mandolinjern?
Brug en skærehandske på den hånd, der holder grøntsagen, for i testene af skærehandsker slap hænderne uden en skramme. Stop, når stykket bliver for kort til holderen, for det er dér, fingerspidserne når klingen, og vælg gerne en holder, der dækker hånden og fører maden helt ned. Sørg for, at mandolinjernet står fast, og vær lige så forsigtig ved opvask og klingeskift.
Lige klinge eller V-klinge?
Vælg en lige eller skrå klinge, hvis du skærer hårde rodfrugter som kartofler og knoldselleri, for testene fandt, at den skærer mere jævnt og med mindre kraft. En V-klinge kan give skiver med V-formede buler, når klingen giver efter, og har sværere ved hårde råvarer. I listen har Benriner Super en skrå klinge, Swing Plus en lige og GEFU Violi en V-klinge.
Japansk stål eller keramisk klinge?
Benriners klinger af japansk stål var de skarpeste i testene, og japansk stål sidder på 9 modeller, i listen på de tre Benriner-modeller, GEFU Violi, Dreamfarm Nocutu og OXO Chef’s Mandoline 2.0. En keramisk klinge holder skarpheden længe, men er skør, så undgå frosne og meget hårde råvarer. Kun 3 modeller har keramisk klinge, og ingen af dem er i listen.
Kan et mandolinjern komme i opvaskemaskinen?
Ifølge producenterne tåler 23 modeller opvaskemaskine, i listen Swing Plus, GEFU Violi, Dreamfarm Nocutu og Zyliss Easy Control. De tre Benriner-modeller og OXO Chef’s Mandoline 2.0 skal vaskes i hånden. Testerne anbefaler alligevel at vaske alle dele med klinge i hånden og tørre dem straks, så æggen holder sig skarp.
Hvor tynde skiver kan et mandolinjern skære?
Den typiske tyndeste skive er 1 mm, fra 0,5 til 1,5 mm, og den typiske tykkeste er 5 mm. Testene fandt, at den tynde ende skiller gode fra svage, og at tykke skiver ofte bliver mindre jævne. I listen går de tre Benriner-modeller og Swing Plus ned til 0,5 mm, mens GEFU Violi og Dreamfarm Nocutu starter ved 1 mm.